Контакт-центр (044) 221-32-33
понеділок-п`ятниця з 8:30 до 17:30
>> >>

ЗМІ про нас

04.07.2015

Продати арештоване чи заставне майно стане набагато простіше

Світова фінансово-економічна криза боляче вдарила по всіх галузях національної економіки, знизила прибутковість підприємств і підвищила вартість грошей в країні. Докризова реальність була дуже райдужною для більшості бізнесменів і населення, і тому вони активно використовували банківське кредитування для більш інтенсивного розвитку бізнесу. З початком кризи, багато хто виявився не в змозі оплачувати валютні і навіть гривневі кредити, що пов'язано як з падінням економічних показників, так і з сильною девальвацією гривні. В результаті цього з'явилася величезна кількість заставного майна, яке виступало страховкою для кредитора. Страховка спрацювала, майно, а це, як приклад, могло бути як побутова техніка, так і автомобіль, квартира або будинок, перейшло у власність банків.

Тут банки зіткнулися з іще однією важливою проблемою – реалізацією заставного майна. Банк не є професійним торгівцем майном за визначенням, але він повинен виконати 2 найголовніші завдання: 1 – швидко продати актив, 2 – повернути видану суму для кредитування з урахуванням інфляції. Ліквідність даного ринку перебуває на дуже низькому рівні, адже пропозиції до продажу дуже не однорідні, пропозиції розміщені тільки на сайтах кожного банку, і потенційному покупцеві дуже складно знайти якісь підходящі варіанти для покупки, порівняти їх як по якісних показниках, так і за ціною. Тому досі на балансах банків «висять» величезні суми заставного майна, яке вони готові продати, лише б були покупці, які швидко зможуть відгукнутися на цю пропозицію.

Для покупців також потенційно має бути цікавий цей ринок, адже банки зазвичай продають таке майно нехай не за бросовими цінами, а з дисконтом до ринку як мінімум на 15-30%. Це пов'язано з тим, що банк отримав якусь суму від позичальника, а також намагається продати актив як можна швидше, щоб отримати «живі гроші».

Рішення проблем в пошуку продавця і покупця кілька століть тому назад знайшли самі торгівці і назвали місце для постійної торгівлі – біржа. Саме на біржі зустрічаються максимальна кількість покупців і продавців, які в режимі реальних торгів швидко і за ринковими цінами купують і продають товари. Звичайно, нерухомість і автомобілі буде незручно продавати через класичні біржові торги, але для цього можна запропонувати продавцям інший вид торгів – аукціон на зниження або підвищення ціни. У будь-якому випадку, переваги біржової торгівлі відчують і покупець і продавець, адже саме концентрація попиту і пропозиції в одному місці дозволяє формувати ринкові ціни і максимально швидко продавати товари.

Вирішенням питання зближення торгівців на даному, дуже специфічному ринку бачать на Українській універсальній біржі. Організатори пропонують реалізовувати майно підприємств банкрутів та податкові застави на електронних аукціонах. Це, з одного боку, підвищить ліквідність товарів, а з іншого – спростить і полегшить роботу покупців. Організатори біржових торгів вже досягли домовленостей з великими банками і активно ведуть переговори з іншими представниками фінансового ринку з тим, щоб створити єдиний ліквідний майданчик по реалізації такого виду активів. Тепер замість того, щоб підтримувати роботу цілого відділу по реалізації заставного майна, можна залишити одного-двох людей, які б стежили за ходом торгів на біржі і коректували свої торгові позиції. Вже зараз активно проходять електронні аукціони з майном банків-банкрутів, які передані до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). Також, за повідомленням організатора торгів, постійно проходять торги майном підприємств, які потрапили під податкову заставу. Виконавчі служби отримали можливість продавати майно боржників точно так само, як і фіскальна служба продає майно боржників через акредитовані біржі, які працюють з податковою заставою.

На Українській універсальній біржі в рамках розвитку даного напрямку, для покупців надають безкоштовні умови участі у торгах, тобто з покупців біржова комісія стягуватися не буде. Вона буде повністю покладена на продавця, адже він більше зацікавлений у перетворенні свого активу в реальні гроші. Також, для зручності покупців буде створено окремий сайт і випускатися окремий друкований каталог з описом лотів.

 «Ідея концентрації попиту і пропозиції на специфічних ринках не нова і вже досить широко використовується нашими колегами з країн СНД, Європи і навіть Японії. На таких аукціонах продаються автомобілі, нерухомість, спецтехніка і т. д. В інших країнах чомусь раніше почали вирішувати проблеми розвитку ринкових відносин, але ми також рухаємося в правильному напрямку. Українська універсальна біржа надасть максимальні можливості для організації найбільш прозорих і відкритих умов торгів, фінустанови також готові працювати на відкритому ринку. Залишається питання, наскільки готовий до такого процесу покупець. Озираючись на високотехнологічний розвиток сучасного суспільства, я думаю – готовий», - повідомляє начальник відділу торгів Української універсальної біржі Гладкий Сергій.

Переваги торгів на біржі або за допомогою аукціонів полягає в тому, що перед виставленням на аукціон актив може пройти перевірку оціночних фахівців біржі по праву власності нерухомості, наявності дефектів, загального технічного стану (якщо це автомобіль) і т. д. Таким чином, знижується ризик при купівлі активів. З розвитком даного ринку в майбутньому, можна говорити про впровадження цінових орієнтирів і навіть індексів на реалізацію конфіскованого майна, що буде відображати стан справ кредиторів.

Як нам повідомили на Українській універсальній біржі, торги конфіскованим, заставним та іншим видом майна вже почалися на окремій торговій секції - Біржі банківської застави. На даному етапі передові банки України вже встигли розмістити свої пропозиції по реалізації майна. Єдине, що затримує торги – низька активність покупців, але це тимчасовий фактор – вважають на самій біржі.

закрити вікно